Druhy snowboardů

Podobně jako u sjezdových nebo běžeckých lyží rozlišujeme také různé druhy snowboardů zejména podle toho, kam, pro koho a pro jaký způsob jízdy se hodí. Základní rozdělení snowboardů  je na freeride, freestyle a alpský snowboard.

V zásadě pak můžeme odlišit tři základní typy.

Za prvé jako to takzvaný freestyle snowboard. Mezi jezdci je patrně nejoblíbenější, nejvíce se používá a je poměrně dost univerzální. Rovněž se při výběru doporučuje začínajícím snowboardistům. Špička i patka je u tohoto typu prkna stejná. Lze na něm bez problému provádět nejrůznější triky, skoky, ale je vhodné také pro jízdu v hlubším sněhu. Na freestyle snowboard se používá spíše měkčí vázání spolu s měkčími botami.

Naopak tvrdé boty s tvrdým vázáním jsou nezbytností pro takzvané alpské prkno, které se konstrukčně zásadně liší jak od freestyle snowboardu, který jsme si již uvedli, tak i od freeride prkna, o němž se ještě budeme zmiňovat. Alpské prkno se používá pro jízdu na upravených sjezdovkách, vhodné je také pro slalomové trati. Špička a patka je u tohoto typu snowboardu odlišena.

Třetí typ představuje freeride snowboard. Jak už napovídá jeho označení, jedná se o prkno vhodné k jízdě ve volném, neupraveném terénu. Rozdíl oproti freestyle prknu je třeba uplatnit již při výběru, kdy se freeride snowboard kupuje zpravidla delší než freestyle. Protože se jedná o snowboard určený pro dobrodruhy do terénu, kde nikdy nevíte, co na Vás čeká, poměrně se rozšířila také poněkud zvláštní verze freeride prkna – takzvaný splitboard, který můžete rozdělit na jakési dvě lyže. Ty pak jezdci umožňují například výstup do kopce anebo chůzi v hlubokém sněhu.Comments are closed.

This entry was posted on 13.1.2012 and is filed under Nezařazené. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.