Freestyle a freeride snowboarding v ČR

Category Archives: Nezařazené

Freestyle snowboarding je specifickým druhem snowboardingu, který v současné době baví asi nejvíc. Důvod, proč to tak je, je vcelku jasný. Jde totiž o perfektní způsobe, jak ozvláštnit svou jízdu, vyburcovat se k lepším výkonům a zažít trochu adrenalinu. A správný freestyle snowboard tomuto zaměření na zábavu odpovídá naprosto perfektně.

Ale abychom si představili také, oč jde. Freestyle snowboarding je mistrovskou disciplínou klasického snowboardingu, protože kombinuje jízdu s akrobacií a triky. Svou příbuznost se skateboardy freestyle snowboard nezapře. Jediným rozdílem je, že snowboard potřebuje sníh. Při tomto druhu snowboardingu je potřeba, aby jezdec měl skvěle zvládnutou techniku jízdy a dokázal snowboard dobře ovládat. Jednotlivé triky totiž vyžadují vysokou míru obratnosti, pohotovosti a především zkušenost.

Freestyle snowboard je nejlépe vhodný pro jízdu v takzvaných snowparcích, které jsou vybeveny různými prvky, které usnadňují provádění triků. Dominantní bývá U rampa, která se stává také nejčastějším místem prvních krůčků při freestylu. Nejdříve se tedy hodí sledovat ostřílené jezdce a jejich triky. Není cílem dělat to, co oni, ale postupně zkoušet složitější prvky a učit se. Freestyle jezdci museli stejným procesem projít také a výsledky tohoto snažení se dostavily. Snowboard je o zábavě, ale překračování svých limitů má také něco do sebe. Myslete však na to, že je potřeba mít kvalitní vybavení uzpůsobené k těmto trikům. Důležitá je především odolnost a váha, která je později opravdu znát. Vybírejte proto lehčí prkna a dbejte na kvalitu

Hlavní je, aby Vás výbava nezradila a naopak podržela. Promyšlené vázání, lehká váha či specifické materiály: to vše dělá freestyle snowboard tím, čím je. Nebojte se tedy ptát a zkoušet, protože najít ideální model může sice trvat delší dobu, pokud se Vám to však povede, získáte univerzální nástroj a snowboard, který Vás jednoduše bude bavit.


Snowboarding se v posledních letech stává stále populárnější aktivitou, která po právu přitahuje pozornost. Profesionální jezdci dokážou s „prknem“ doslova kouzla a není proto divu, že dochází k velkému rozmachu všeho, co souvisí se snowboardem. Snowboard svět je však také do jisté míry místem se specifickým vyjadřováním, zvyky, ale také značkami, z nichž možné jsou zde již od samého počátku snowboardingu.

Některé značky si zde představíme a vy tak získáte alespoň minimální přehled v dění okolo snowboardů. První neopomenutelnou značkou je Burton. Jedná se o společnost s velkou tradicí, která vznikla v roce 1977 a stejně jako je tomu i u mnohých dalších, ani její začátky nebyly snadné. Lidem v Burton však nechybělo nadšení a nápady a i díky tomu se Burton stal jednou z nejúspěšnějších firem na poli snowboardingu, který dnes disponuje vlastním, úspěšným týmem jezdců a celosvětovou popularitou. Populární je také značka Gravity, která výrazně čerpá ze zkušeností jezdců, kteří pro ni vymýšlejí co možná nejpropracovanější systémy. Proto se řadí mezi značky snowboardů s největší poptávkou.

Opomenout nemůžeme ani českou společnost Westige, která vznikal v roce 2001 a je složena výhradě z českých konstruktérů a designérů. Jejich řady se vyznačují propracovaným designem a promyšlenými technologiemi.  V oblasti vázání platí za špičku firma Flow, která od roku 1992 vyrábí kvalitní vázání s důrazem na kvalitu systému a výdrž. Dalšími úspěšnými značkami jsou také Nitro, Elnan, F2 či Ride. U všech tak máte jistotu, že dostanete to nejlepší.

Pokud tedy vybíráte snowboard a nevíte si rady, můžete přihlédnout k tomu, o jakou značku se jedná. Vždy je však nejlepší se poradit s odborníkem, který zná specifika určitých modelů a značek a nejlépe vm poradí ve všech vašich otázkách. Značky snowboardů jsou na trhu mnohé, nicméně jen některé poskytují to, co potřebujete.


Jste snowboardista či snowboardistka a nevíte, kam byste ať už sami anebo s partou kamarádů vyrazili za snowboardingem tak, abyste se nestřetávali s lyžaři a nemuseli stát dlouhé fronty u vleků? Chcete od snowboardingu něco více než jen sjíždění kopců?

Podívejme se nyní v krátkosti na to, kam můžete za snowboardingem vyrazit a jaké atrakce Vás na daných místech čekají.

V rámci Krkonoš by se Vám mohl líbit Vehicle Snowpark Horní Mísečky, který nabízí sportovní snowboardingové vyžití nejen pokročilým jezdcům a skokanům, ale i začátečníkům. Snowpark v Horních Mísečkách disponuje svým vlastním vlekem a je oddělen od lyžařských tratí.

Rovněž v rámci Krkonoš, tentokrát ovšem v Herlíkovicích si můžete užít skokanský snowpark Xray Kamikaze snowpark, kde najdete celou řadu překážek a skoků, z nichž nejvyšší má 10 m. Stejně jako většina snowparků nabídne i tento svůj vlastní vlek.

Zamíříme-li od Herlíkovic do hlavního turistického centra krkonošských hor, Špindlerova Mlýna, můžeme navštívit Billabong snowpark Svatý Petr. Dostanete se k němu z černé nebo červené lyžařské sjezdovky, která se snowparkem sousedí. Největší překážka tohoto snowparku má plných 15 m. Snowpark na Svatém Petru nabízí rovněž jednu ze dvou U ramp v České republice. Denní skipas Vás tu přijde na 700 Kč.

Pokud byste hledali ten nejdelší snowpark v naší republice, rozjeďte se do Pece pod Sněžkou. Zdejší snowpark najdete na sjezdovce Javor. Kromě fenomenální délky a několika skoků a překážek se tato sjezdovka pyšní také nočním osvětlením.

Opustíme-li naše největší pohoří, novinkou mezi snowparky je ten na Ještědu poblíž města Liberec. Výhodou tohoto parku je jeho rozdělení na tři různé linie: pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé.


Přestože snowboard považujeme víceméně za moderní záležitost, která se plně rozvinula a masověji rozšířila až na přelomu 20. a 21. století, jeho historie sahá poměrně daleko a vývoj tohoto sportovního náčiní je rovněž velmi dlouhý.

Úplným prapředkem snowboardu jako takového je pravděpodobně dřevěné prkno zvané „monogliter“, které bylo na veřejnosti poprvé zaznamenáno v roce 1914, a to v Alpách, kde se na něm proháněl jistý Rakušan.

Další pokusy a zdolávání sněhu za pomoci zařízení podobného surfařskému prknu se pak udály v USA kolem roku 1920.
Od dvacátých až do šedesátých let tedy můžeme zaznamenávat nejrůznější pokusy realizované víceméně jednotlivci. Vždy se jednalo o podomácku vyrobené improvizované zařízení, jakýsi typ prkna, na něž si jezdci upevňovali různými způsoby obě nohy. Většinou je přivazovali šňůrami anebo nejrůznějšími řemínky.

Jistý zlom nastává po dlouhém útlumu až v roce 1965, kdy si Sherman Poppen nechává patentovat takzvaný „snurfer“. Šlo o velmi dlouhou desku, na níž jezdec stál a celé zařízení ovládal za pomoci šňůry přivázané ke špičce prkna. Ze strany vynálezce šlo původně o dárek pro dceru, k patentování tohoto kousku se rozhodl až pod vlivem značného obdivu svého okolí. Coby hračka pro děti měl pak snurfer značný komerční úspěch.

Další zlom přináší jezdec Jake Burton, který se v sedmdesátých letech účastnil snurfařských závodů s „vázáním“ zhotoveným z gumových pásků.

Do Československa přichází snowboard v roce 1981. Jeho šiřitelem je legendární Luděk Váša. Na tehdejších snowboardech se jezdilo zpravidla v prašanu, protože šlo o jediný typ sněhu, který dovoloval prkno ovládat. Směr jízdy navíc regulovaly jakési nožíky umístěné na patě snowboardu.
Po roce 1989 již šel vývoj snowboardu velmi rychle dopředu, až se vyvinula prkna v podobě, v jaké je známe dnes.

Od roku 1998 je pak snowboarding jednou z disciplín zimních olympijských her.


Snowboard vybíráme podle několika parametrů, mezi něž patří především styl jízdy, délka, šířka a tuhost. Zatímco pokročilejší jezdci vybírají snowboard zejména s ohledem na způsob jízdy, který preferují, začátečníci a méně zkušení by se měli řídit spíše objektivními měřítky vyplývajícími z jejich výšky, hmotnosti a míry dovedností.

Jak vybrat snowboard? Co se týče výšky, prkno by mělo být zhruba o 10 až 20 centimetrů kratší, než je výška Vaší postavy. Záleží také na Vaší hmotnosti, takže v případě, že máte na svou výšku spíše nižší hmotnost, vyberte prkno kratší, pokud vážíte naopak více, zvolte delší prkno. Co se týče šířky snowboardu, prodávají se jednak prkna v běžné šířce, jednak takzvané „wide“ snowboardy. Ty jsou vhodné pro jezdce, kteří mají velká chodidla (boty nad velikost 11, respektive 45).

Tuhost se pak určuje podle schopností jezdce. Pro úplné začátečníky je dobré pořídit měkké prkno (samozřejmě s ohledem na hmotnost atd.), protože takový snowboard se lépe ovládá. Měkčí snowboardy se vyrábějí také pro ženy – snowboardistky by tedy měly vybírat prkno, které je označeno jako dámské.

Co do materiálu je důležité, aby měl snowboard dřevěné jádro. Připustitelné je také jádro z dřevo-kompozitu, v žádném případě se ale nedoporučují nekvalitní modely snowboardů s pěnovým jádrem, které se velmi rychle a snadno zničí, zdeformují a zlámou. Cílem je, aby byl snowboard měkký, ale zároveň pružný. Podobně nevhodné mohou být také celoplastové snowboardy. Kvalitní prkno by mělo disponovat kovovými hranami po stranách skluznice. Kupujete-li snowboard s integrovaným vázáním, je to patrně také poněkud podezřelé.

Pokud si snowboardista pořizuje své první prkno, mělo by být dostatečně bezpečné, měkké, pružné a neošizené, není ale potřeba výbavy za celé jmění. Snowboard se tak jako tak ježděním opotřebuje a po čase si může snowboardista už coby zkušenější jezdec pořídit nákladnější vybavení.


Když vybíráme snowboard, je třeba se vedle vhodné velikosti, šířky a typu prkna zaměřit také na to, z jakého materiálu je snowboard vyroben. Nyní si tedy v krátkosti řekneme něco o konstrukci snowboardů.

Přestože se může objevovat i řada dalších alternativ nejrůznějšího charakteru, v zásadě se setkáme především se třemi postupy, které se uplatňují během výroby snowboardu.

První a většinou snowboardistů nepříliš preferovaný způsob výroby prkna je metoda vstřikování, kdy se do prkna vstřikuje jakési pěnové jádro. Snowboardy tohoto typu mají obvykle nižší životnost a jsou náchylnější na poškození. Sestávají z už zmíněného tvrzeného pěnového jádra, směrem nahoru pak následuje vrstva laminátu vyztuženého uhlíkovými vlákny, poté určitý typ plechu, jehož konkrétní materiál se může u jednotlivých modelů lišit. Námi viditelnou horní vrstvu pak tvoří lakovaná folie s potiskem. Směrem dolů od pěnového jádra se nachází skluznice u tohoto typu prken většinou z polyetylenu (PE). Následují boky a ocelové hrany.

Druhá a nepoměrně kvalitnější verze snowboardů má jádro dřevěné, přičemž způsob, jakým se prkno vyrábí se označuje jako „sendvičový“. Nad dřevěným jádrem tohoto typu snowboardu se nachází antivibrační guma, dále plechová vrstva, laminátová vrstva vyztužená uhlíkovými vlákny a konečně přelakovaná potištěná folie. Směrem dolů od dřevěného jádra je snowboard vybaven skluznicí obvykle z fenol-formaldehydové pryskyřice (PF). Dále následují ocelové hrany a ABS nebo fenolové boky.

Třetí možností je pak kombinovaný způsob výroby, který vytváří jakýsi kompromis z vlastností obou uvedených typů prken. Mezi snowboardy vyrobenými kombinovaným způsobem je možné najít kvalitní modely, v případě začínajícího snowboardisty, který nechce hned investovat do snowboardu s dřevěným jádrem se tedy jedná o poměrně schůdnou alternativu.


Podobně jako u sjezdových nebo běžeckých lyží rozlišujeme také různé druhy snowboardů zejména podle toho, kam, pro koho a pro jaký způsob jízdy se hodí. Základní rozdělení snowboardů  je na freeride, freestyle a alpský snowboard.

V zásadě pak můžeme odlišit tři základní typy.

Za prvé jako to takzvaný freestyle snowboard. Mezi jezdci je patrně nejoblíbenější, nejvíce se používá a je poměrně dost univerzální. Rovněž se při výběru doporučuje začínajícím snowboardistům. Špička i patka je u tohoto typu prkna stejná. Lze na něm bez problému provádět nejrůznější triky, skoky, ale je vhodné také pro jízdu v hlubším sněhu. Na freestyle snowboard se používá spíše měkčí vázání spolu s měkčími botami.

Naopak tvrdé boty s tvrdým vázáním jsou nezbytností pro takzvané alpské prkno, které se konstrukčně zásadně liší jak od freestyle snowboardu, který jsme si již uvedli, tak i od freeride prkna, o němž se ještě budeme zmiňovat. Alpské prkno se používá pro jízdu na upravených sjezdovkách, vhodné je také pro slalomové trati. Špička a patka je u tohoto typu snowboardu odlišena.

Třetí typ představuje freeride snowboard. Jak už napovídá jeho označení, jedná se o prkno vhodné k jízdě ve volném, neupraveném terénu. Rozdíl oproti freestyle prknu je třeba uplatnit již při výběru, kdy se freeride snowboard kupuje zpravidla delší než freestyle. Protože se jedná o snowboard určený pro dobrodruhy do terénu, kde nikdy nevíte, co na Vás čeká, poměrně se rozšířila také poněkud zvláštní verze freeride prkna – takzvaný splitboard, který můžete rozdělit na jakési dvě lyže. Ty pak jezdci umožňují například výstup do kopce anebo chůzi v hlubokém sněhu.


Pokud se rozhodnete začít jezdit na snowboardu, ještě před tím, než se začnete učit zdolávat nejrůznější druhy ramp a překážek je třeba vybrat pro snowboarding to správné vybavení. Vybavením teď myslíme vše kromě samotného prkna – tedy oblečení, boty, vázání, případně helmu a nejrůznější doplňky.

Vše je třeba vybírat s rozmyslem a pokud možno příliš nešetřit financemi. To platí i pro oblečení. Aby se Vám jízda na snowboardu neznechutila hned během první půlhodiny, je potřeba, aby Vás oblečení dostatečně chránilo před ledovým počasím, ale zároveň jste se mohli volně pohybovat.
Nejprve se zaměříme na bundu. Bunda by měla být především nepromokavá. Jako minimum se uvádí asi 4000 vodních stupňů. Dalším důležitým atributem je pak dostatečná prodyšnost, ta se uvádí v gramech na metr čtvereční za 24 hodin. Bunda na snowboard má mít také volný střih a vysoký límec, který bude chránit krk. Samozřejmostí by pak měla být větruodolnost a zateplení.

Velmi podobně je tomu i v případě kalhot na snowboard – opět zde platí stejná hranice nepromokavosti, dostatečná prodyšnost, větruodolnost, zateplení u kalhot není nutné, záleží spíše na Vašich preferencích. Pro pohodlí je pak důležitý volný střih a pro ochranu před sněhem dostatečný přesah přes boty.

Boty na snowboard musí především dobře sedět. Pokud boty přímo netlačí, je vždy lepší zvolit ty těsnější. Počítejte také s tím, že nošením a používáním ve sněhu se boty trochu prošlápnou a vytáhnou. Dobré jsou boty dvojité – takové, které mají uvnitř vloženou jakousi samostatnou botu s vlastním vázáním. Důležitá je také nepromokavost a zateplení. Dále se boty na snowboard rozlišují podle tvrdosti – přičemž ty nejměkčí jsou sice nejlevnější, za to se v nich snowboard mnohem hůře ovládá. Je tedy lepší volit tvrdší, dražší, kvalitnější boty. Zde platí, že pokud jste více omezeni financemi, je lepší nešetřit na botách a raději více ušetřit na snowboardu.

Snowboardové vázání volíme dle druhu snowboardu na freestylové a freerideové. Obecně doporučujeme vybírat boty a vázání na prkno vždy od stejného výrobce, tím je zaručeno že bota do vázání dokonale padne.